Milli İstihbarat Akademisi Ne Zaman Açılacak? Milli İstihbarat Akademisi Başvuru Şartları? Milli İstihbarat Akademisi Nedir?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, “Türkiye’nin istihbarat teorisi konusunda söz hakkı elde etmesi için Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulduğunu duyurmakten mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı. Peki MİT Akademisi ne iş yapacak, nerede faaliyet gösterecek? MİT Akademisi başvuru koşulu nedir, kimler başvurabilir?

MİT Başkanı İbrahim Kalın, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 97. yılını kutlamak için MİT Kale Yerleşkesi’nde bir tören düzenledi. İbrahim Kalın, bu görevi üstlendikten sonra ilk defa kameralar önünde konuştu.

Milli İstihbarat Akademisi Kuruluyor

İbrahim Kalın’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'' Türkiye’nin güçlü ve dayanıklı olması, bölge ve dünya barışı için çok önemlidir. Haksızlık yapan hiç kimse cezasız kalmayacaktır. Devletimize ve milletimize yapılan hiçbir hainlik affedilmeyecektir. Türkiye’nin istihbarat teorisi konusunda söz hakkı elde etmesi için Milli İstihbarat Akademisi’nin kurulduğunu duyurmakten mutluluk duyuyorum."

Milli İstihbarat Akademisi Nedir?

Milli İstihbarat Akademisi; istihbarat, güvenlik ve strateji alanlarında faaliyet gösteren 9 Şubat 2023 tarihinde kurulan bir akademidir. Millî İstihbarat Akademisi; istihbarat, güvenlik ve strateji alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimi ve bilimsel araştırma yaparak Türkiye’de istihbarat alanının bir bilim dalı haline gelmesine ve gelişmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Akademi ayrıca Türkiye’nin istihbarat ve güvenlik alanındaki gücünü artırmayı ve Türkiye’nin bu alandaki tecrübesini kavramsal olarak ortaya koymayı hedeflemektedir.

Milli İstihbarat Giriş Şartları

Akademi bünyesindeki enstitülerde yüksek lisans ve doktora programlarına, ilgili lisans programlarını en az dört yıl örgün eğitimle tamamlayan ve Akademi koşullarını sağlayan herkes katılabilecek.

Bu programlarda öğrenim gören öğrenciler; istihbarat, güvenlik, strateji, bölge çalışmaları, siber güvenlik, uydu-uzay sistemleri, yapay zeka ve veri analitiği gibi alanlarda çalışmalarını sürdürebilecek.

10 Oca 2024 - 16:43 - Gündem