Hataylılardan Tepki Alan Lütfü Savaş CHP'den Yeniden Aday Oldu! Lütfü Savaş Kimdir?

CHP, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş’ı önerdi ve adaylığı kabul edildi. Bu gelişme sonrası Lütfü Savaş’ın kimliği ve siyasi geçmişi ilgi çekti. Lütfü Savaş kimdir?

CHP, 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerde yarışacak adayları belirlemeye devam ediyor. Parti Meclisi (PM) toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş’ı seçti. CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş kimdir? İşte, merak edilen bilgiler…

CHP'nin Hatay Adayı Yine Lütfü Savaş 

CHP, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, dün yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısında, 6 büyükşehir, 15 il ve 242 seçim bölgesinde belediye başkan adaylarını duyurdu.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen mevcut Başkan Lütfü Savaş’ın tepki çektiği belirtilerek, adaylıktan çekilip çekilmeyeceği sorusuna şöyle cevap verdi:

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayımız, partimizin yetkili organları tarafından titizlikle yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda belirlenmiştir. Adaylıktan çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hatay’da yaşanan acılar ve yıkımların giderilmesi için CHP, Büyükşehir Belediye Başkanı’mızla birlikte her türlü çabayı göstermiştir, göstermeye de devam edecektir.”

Hataylılardan Büyük Tepki

Savaş’ın tekrar aday gösterilmesi Hataylı deprem mağdurlarının tepkisini çekti. Yüzyılın felaketinde on binlerce insanın hayatını kaybettiği Hatay’da sosyal medyada CHP yönetimi ve Savaş’a sert eleştiriler yapıldı.

Vatandaşlar, “Seni başkan yapmamak için onurum ve şerefim üzerine yemin ediyorum, elimden geleni yapacağım.”, “CHP, Hatay’da mevcut Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı aday göstermeye karar vermiş. Ben Hatay’dayım, elim ayağım titriyor.”, Hatay’daki yıkımın 1.derece sorumlusu olan Lütfü Savaş, depremden sonra görevden uzaklaştırılmalı ve CHP tarafından hakkında suç duyurusu yapılmalıydı. Ama bunu yapacak bir yapı yoktu tabii. Bugün de kendisini aday olarak sunmaktan çekinmeyen bir yapı var" şeklinde paylaşımlarda bulundu.

Lütfü Savaş Kimdir?

Lütfü Savaş, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Dağdüzü Köyü’nde 1965 yılında dünyaya geldi.

Antakya’da ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirdi. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1990-96 yılları arasında Kayseri Develi ve Balıkesir Burhaniye’de Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda pratisyen hekim olarak çalıştı.

1996-2000 yılları arasında İstanbul Okmeydanı SSK Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde tıpta uzmanlık eğitimini tamamladı. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Adana Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. 2002 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda yer aldı, 2007 yılında Doçent oldu. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde kurucu Başhekim Yardımcısı ve Rektör Danışmanı olarak idari görevlerde bulundu.

2009 yerel seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Antakya Belediye Başkanı seçilen Savaş, başkanlık döneminde alt ve üst yapı hizmetlerinin yanında eğitim, sanat, spor, sosyal ve kültürel alanlarda da birçok hizmete imza attı.

Lütfü Savaş 2014 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Hatay’ın ilk ve kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

2019 yerel seçiminde de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Savaş, üç kez üst üste Belediye Başkanı seçilmiş oldu ve bu süreçte Hatay’da ulusal ve uluslararası birçok projeyi hayata geçirdi.

Evli ve iki çocuk babası olan Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

11 Oca 2024 - 16:14 - Siyaset