Kabine Toplantısı Ne Zaman? Emekliye Ek Zam Gelecek Mi? Erdoğan Son Dakika Açıklamaları

Emekliye ek zam düzenlemesi konusunda binlerce vatandaşın merakla beklediği Kabine toplantısı, 6 Aralık’tan bu yana gerçekleştirilmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle ertelenen toplantının ne zaman yapılacağı henüz belli değil. Emekliye ek zam düzenlemesinin gündeme gelmesi için Kabine toplantısının yapılması gerekiyor. Bu nedenle, emekliler yeni toplantı tarihini sabırsızlıkla bekliyor. Kabine toplantısı bugün yapılacak mı, henüz bir açıklama yok.

Türkiye’nin gündemi ve ekonomisi ile ilgilenen vatandaşlar, Kabine toplantısının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Memur ve memur emeklilerine yüzde 49,25 oranında maaş zammı verilirken, işçi ve Bağkur emeklilerinin zammı yüzde 37,57’de kaldı.

Bu durum, kamuoyunda emekliye ek zam düzenlemesi beklentisini artırdı. Vatandaşlar, Kabine’den emekliye ek zam düzenlemesi kararının çıkmasını umuyor. Kabine toplantısı ne zaman, bugün yapılacak mı? 

Kabine Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Kabine toplantısının ne zaman yapılacağı vatandaşların merak konusu oldu. Kabine, 6 Aralık’ta son kez toplandıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programı sebebiyle 5 haftadır gerçekleşmedi.

2024 yılının ilk Kabine toplantısının 16 Ocak 2024 Salı günü yapılması planlanıyor.

Kabine Toplantısında Neler Konuşulacak?

Kabine Toplantısı’nda emekliye ek zam, en düşük emekli maaşı düzenlemesi ve öğretmen atamaları gibi konuların gündemde olması öngörülüyor.

Başkan Erdoğan’ın isteği üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor.

Emekliye ek zam verilip verilmeyeceği, refah payı ne kadar olacağı gibi soruların Kabine’de görüşülmesi planlanıyor.

Emekliye Ek Zam Yapılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Düşük gelirli kesimleri desteklemek politikamız var. Bu politikamız devam edecek tabii ki, en düşük emekli maaşı alanlara nasıl yardımcı olabiliriz diye bakıyoruz. Bunlar hükümetimiz tarafından Kabine’de değerlendirilecektir yakında, Kabine’de bir görüşülmesi gerektiğini düşünüyorum, sonra da Meclis’e sunulacaktır. Şu anda bir tarih söyleyemem ama elbette uygun bir zamanda olacaktır. Kabine’de bu meseleler gündeme gelebilir, dolayısıyla hükümet bir şekilde bu kararı alır ve daha sonra Meclis’te bu düzenlemeler yapılacak, orada da Çalışma Bakanlığımızın bir paketi mevcut" dedi.

15 Oca 2024 - 13:24 - Gündem