Milyonlarca Kişinin Beklediği Ödeme Yardımı Hesaplara Yatmaya Başladı

Evde bakım maaşı, 2024 ocak ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her ay düzenli olarak ödediği evde bakım maaşları için ödeme tarihini duyurdu.

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar, memur zammıyla birlikte artan maaşlarını ne zaman alacaklarını merak ediyorlar. Evde bakım maaşı ödemeleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak yapılıyor. 

Evde Bakım Maaşı Yattı Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, evde bakıma muhtaç olan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay içinde 2,8 milyar lira tutarında Evde Bakım Yardımı’nı ödemeye başladıklarını duyurdu.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık olarak aile yanında bakım hizmetlerine büyük önem verdiklerini belirtti. Evde Bakım Yardımı’nın 2006 yılında engelli bireylerin aileleriyle birlikte yaşamalarını ve desteklenmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirildiğini ifade etti.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Göktaş, Evde Bakım Yardımı’nın tam bağımlı yakınlarına bakan kişilere verilen bir destek olduğunu ve aile bütünlüğünü güçlendirdiğini söyledi. Evde Bakım Yardımı’ndan her ay ortalama 560 bin kişinin faydalandığını ve her bir hak sahibine aylık 5 bin 97 lira ödendiğini kaydetti.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Bakan Göktaş, ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle evde bakım maaşı ödemelerinin şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde 7 bin 608 lira olarak yatırılacağını açıkladı.

Göktaş, yaptığı açıklamada, "Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç engelli yakını olan kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemli bir destek. Bu destekten yararlanan vatandaşlarımızın maaşlarını zamlı olarak ödeyeceğiz. Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle evde bakım maaşı ödemeleri şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde 7 bin 608 lira olarak yatırılacak" dedi.

Bakan Mahinur Göktaş, evde bakım maaşı ödemelerinin, her ay düzenli olarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldığını hatırlatarak, "Bu ödemeler, bakıma muhtaç engelli yakını olan vatandaşlarımızın yaşam standartlarının iyileştirilmesine ve ekonomik yüklerinin hafifletilmesine katkı sağlıyor" diye konuştu.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı, günlük yaşamını başkalarının yardımı olmadan sürdüremeyecek kadar ağır engelli olan kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu kişiler, tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi temel ihtiyaçlarını başkalarının yardımı ile karşılamaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı, ağır engelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu maaşı alabilmek için, engelli bireyin bazı şartları taşıması gerekir.

Şartlar şunlardır:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Ağır engelli raporu almak
  • Günlük yaşamını başkalarının yardımı olmadan sürdürememek
  • Aile gelirinin asgari ücretin üçte ikisinden az olması
  • Başvuru nasıl yapılır?

Başvuru, engelli bireyin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılır. Başvuruda, aşağıdaki belgeler istenir:

  • Engelli bireyin kimlik belgesi
  • Engelli bireyin ağır engelli raporu
  • Engelli bireyin bakımını üstlenecek kişinin kimlik belgesi
  • Engelli bireyin bakımını üstlenecek kişinin gelir durumunu gösteren belgeler

16 Oca 2024 - 11:53 - Ekonomi