Alper Gezeravcı Uzaya Ne Zaman Gidecek? Alper Gezeravcı Uzay Programı Nedir?

Türk astronotlarının uzaya gidiş tarihi, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer alacağı Ax3 misyonunun ertelenmesi nedeniyle merak konusu oldu. İlk olarak 9 Ocak 2024'te fırlatılması planlanan ve yaklaşık 14 gün sürmesi beklenen uçuş, olumsuz hava koşulları ve SpaceX planlamalarındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024'e ertelendi.

2023 yılında TÜBİTAK tarafından seçilen Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapacak ilk Türk olacak. Gezeravcı'nın bu tarihi yolculuk için SpaceX'in Crew Dragon uzay aracını kullanması planlanıyor. İlk olarak 9 Ocak 2024'te fırlatılması planlanan uçuş, olumsuz hava koşulları ve SpaceX planlamalarındaki değişiklik nedeniyle 17 Ocak 2024'e ertelendi.

Gezeravcı'nın uzaya gidiş tarihi, Türkiye'nin uzay programında önemli bir kilometre taşı olacak. Gezeravcı'nın yolculuğu, Türkiye'nin uzay araştırmalarına olan ilgisini artıracağı ve gençlerin uzay bilimlerine yönelmesini teşvik edeceği düşünülüyor. Peki, Türk astronotlar ne zaman uzaya gidecek?

Türkiye'nin İlk Uzay Yolculuğu Ne Zaman?

Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın katılımıyla gerçekleştirilecek Ax3 misyonunun, 9 Ocak'ta gerçekleşmesi planlanan uçuşunun, olumsuz hava koşulları ve SpaceX'in planlama değişiklikleri sebebiyle 17 Ocak 2024'e sarktığını açıkladı. Bu doğrultuda, Türkiye saati ile 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece saat 01.11'de gerçekleşmesi planlanan uzay yolculuğu, Alper Gezeravcı için başlayacak.

Türkiye'nin İlk Uzay Yolculuğu Nasıl Olacak?

Axiom Space’in gerçekleştireceği ve Crew Dragon adlı bir uzay aracıyla yapılacak olan uçuş, Ocak 2024’te başlayacak ve yaklaşık 14 gün devam edecek.

Uzay aracı, Florida’da yer alan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatılacak. Buradan Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yol alacak. Görev bittiğinde okyanusa inecek.

Alper Gezeravcı Uzay Programı Ne Olacak?

Alper Gezeravcı, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu çerçevesinde Ocak ayında fırlatılacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca 13 farklı bilimsel deney yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi konularda yapılacak deneylerden bir tanesinin Muş Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki öğrencilerin tasarladığını açıklamıştı.

17 Oca 2024 - 10:11 - Gündem