Hanri Benazus Atatürk Resimleriyle Tanınıyordu, Vefat Etti! Hanri Benazus Kimdir? Hanri Benazus Dini Nedir?

Atatürk ve onun vizyonundaki Cumhuriyet hakkında yazdığı eserlerle tanınan Türk yazar, iş insanı, koleksiyoncu Hanri Benazus, 94 yaşında vefat etti. Benazus, 20 binden fazla parçayı kapsayan Atatürk fotoğrafları koleksiyonunu oluşturarak, bu koleksiyonu dünyanın dört bir yanına götürdü.

Atatürk’ün hayatı ve Cumhuriyet ideali üzerine kaleme aldığı eserler ve fotoğraf koleksiyonuyla ünlenen araştırmacı-yazar Hanri Benazus, İzmir’deki cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Hanri Benazus Kimdir?

Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyet hakkında ömrü boyunca yazan ve konuşan Türk yazar, iş insanı, koleksiyoncu Hanri Benazus, 94 yaşında İzmir’de öldü. Benazus, İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite okuyamadı. 1960’larda Türkiye’de endüstriyel tavukçuluk sektörünü geliştiren Benazus, 1985-1987 yılları arasında Altay Spor Kulübü başkanlığı görevini üstlendi.

7 yaşındayken Aydın’ın Ortaklar ilçesinde Atatürk ile karşılaştı ve onun masasındaki leblebileri yedi. Bu olaydan sonra Atatürk’ü ve onun vizyonunu anlatmaya kendini adadı. 1947’den itibaren 10 bini tarih ve yer bilgisi olan toplam 20 bin adet Atatürk fotoğrafı toplayarak büyük bir koleksiyon oluşturdu. Çanakkale Savaşı’nın 900 karelik görsel arşivini Yeni Zelanda, Sidney, Canberra, Londra, Paris ve Berlin savaş arşivlerinden temin etti. Atatürk fotoğraflarının kopyalarını Yunanistan, Fransa ve İngiltere arşivlerinden, dünyanın birçok yerindeki savaş muhabirlerinden ve ABD’den bireysel olarak aldı ve birçok kuruluşa dağıttı.

20 bin karelik koleksiyonunu 2021 yılının Aralık ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hibe etti. Londra’da Avam Kamarası, Paris’te parlamento dahil olmak üzere binlerce kurum ve kuruluşta Atatürk fotoğrafları sergisi düzenledi, Atatürk ve Cumhuriyet hakkında konferanslar verdi.

Hanri Benazus Vefat Etti

Atatürk ile ilgili binlerce fotoğraf toplayarak koleksiyon yapan Hanri Benazus, 94 yaşında İzmir Şehir Hastanesi’nde vefat etti. Benazus, yaşadığı süre boyunca oluşturduğu binlerce parçalık Atatürk koleksiyonlarını dünyanın her yerine götürerek Cumhuriyet’in öyküsünü paylaştı. Benazus’un cenazesi, bugün Altındağ Musevi Mezarlığı’nda defnedildi.

Hanri Benazus Cenazesine Tunç Soyer de Katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hanri Benazus'un vefatı üzerine şu paylaşımı yaptı:

"Atatürk’ün en büyük fotoğraf arşivine sahip olan, hayatını Cumhuriyet’in öyküsünü ve ruhunu aktarmaya vakfeden kıymetli büyüğümüz Hanri Benazus, 94 yaşında aramızdan ayrıldı. Benazus, koleksiyonunun değerli parçalarını belediyemize hibe etmiş, bizi çok sevindirmişti. Bize emanet ettiği değerleri koruyacağız. Mekanı cennet olsun."

17 Oca 2024 - 11:53 - Gündem