Ak Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok Kimdir? Turgut Altınok Nereli?

18 Ocak’ta AK Parti’nin ikinci aday tanıtım toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’nin adayının Turgut Altınok olduğunu duyurdu. Turgut Altınok, AK Parti Ankara adayı olarak kimdir ve hangi görevleri üstlenmiştir?

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin Ankara Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Turgut Altınok, vatandaşların ilgisini çeken isimlerden biri. Turgut Altınok’un yaşam öyküsü ve meslek hayatı hakkında bilgiler aranıyor. Turgut Altınok kimdir? AK Parti’nin Ankara Belediye Başkan Adayı olan Turgut Altınok’un yaşı ve doğum yeri neresi?

Turgut Altınok Kimdir?

Turgut Altınok, 1962 yılında Ankara’nın Balâ ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Keçiören’de tamamladı. Uluslararası hukuk alanında eğitim gördü. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine katkılarından dolayı Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi ve Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi tarafından “Profesör” unvanı verildi.

Siyasete “Ülkü Ocakları’nda” adım attı. 22 yaşında Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanı, 24 yaşında MÇP Ankara İl Başkanı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası 27 yaşında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. 1994 yerel seçimlerinde MHP’den, 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanı seçildi.

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Altınok, 2004 yerel seçimlerinde AK Parti’den Keçiören Belediye Başkanı seçildi ve 31 Mart 2019’da yapılan son yerel seçimlerde bu görevi yeniden kazandı.

18 Oca 2024 - 16:55 - Siyaset