Alper Gezeravcı'nın Uzaydaki İlk Sözü Ne Oldu? Alper Gezeravcı Uzayda Ne Kadar Kalacak?

Uzay yolculuğunun başlangıcından kısa bir süre sonra, astronotlar Dünya ile ilk iletişimlerini kurdular. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzayda ilk sözlerini söyledi: "İstikbal göklerdedir."

Kennedy Uzay Merkezi'nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A'dan gerçekleştirilen fırlatma işlemi, Ax-3 misyonunun bir parçası olan Gezeravcı'nın uzay yolculuğunu başlattı. SpaceX şirketine ait olan Falcon 9 roketi, canlı yayınlanan geri sayımın tamamlanmasının ardından ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) planlandığı gibi fırlatılarak Dragon kapsülünü Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşıyacak.

Alper Gezeravcı Uzayda İlk Ne Dedi?

Ax-3 mürettebatını taşıyan Dragon kapsülü, Falcon 9 roketiyle istenilen yüksekliğe ulaştı ve roketten sorunsuz bir şekilde ayrıldı. Roket, kapsülden ayrıldıktan sonra Kennedy Uzay Merkezi'nin doğusundaki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'na güvenli bir şekilde indi.

SpaceX’in Dragon kapsülü, Ax-3 ekibiyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmak için 36 saatlik bir yolculuğa çıktı. Ax-3 ekibinin uzaydaki ilk izlenimleri X hesabı üzerinden canlı olarak paylaşıldı.

Gezeravcı, uzaya giden ilk Türk olarak tarihi bir an yaşadığını söyledi. “ Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevine katılmak için Yüce Ata’mızın sözünü hatırlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; İstikbal göklerdedir” dedi.

Gezeravcı, uzaya çıkmak için çok uzun süredir hayal kurduğunu ve bu deneyimin muhteşem olduğunu ifade etti. “Baştan sona kadar her şey mükemmeldi” diye ekledi.

Gezeravcı, Türkiye’ye büyük hizmetler veren ve bu uğurda yaşamını yitirenleri de saygıyla andı. Bu görevin gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teker teker teşekkür ettiğini belirtti.

ISS'ye 36 Saat Sonra Varacaklar

SpaceX’in Dragon kapsülü, Ax-3 ekibiyle birlikte 8,1 metrelik boyutuyla Falcon 9 roketinin en üst kısmından sorunsuz bir şekilde ayrıldı.

Dragon kapsülü, Falcon 9’dan kopar kopmaz Merlin uzay motoru devreye girdi ve kapsülü ISS’ye doğru itti.

Dragon kapsülü, Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’yı da içinde taşıyordu. Kapsülün ABD saatiyle Cumartesi sabahı 05.15’te (TSİ 13.15) ISS’ye ulaşması planlanıyordu. Bu da uzay yolcularının ISS’ye varmak için 36 saat sürecek bir seyahat yapacakları anlamına geliyordu. SpaceX, Ax-3 misyonunun uzay macerasının X hesabı üzerinden güncel olarak paylaşıldığını ve “Dragon’u Takip Et” linkinden izlenebileceğini duyurdu.

SpaceX’in web sitesinde canlı olarak yayınlanan ve Ax-3 misyonunun her anını gösteren 2,5 saatlik yayını 1,3 milyon kişi izledi.

Alper Gezeravcı Uzayda Ne Yapacak?

Ax-3 ekibinin Türkiye’yi temsil eden üyesi Gezeravcı, uzaya giden ilk Türk astronot olarak tarihe geçti. Gezeravcı, 14 günlük uzay macerasında 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek. Gezeravcı, mikrogravitasyon, uzayda insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzayda incelenmesi, katı ve akışkan maddelerin yerçekimsiz ortamda davranışları gibi konularda bilimsel projeler yürütecek.

Ax-3 ekibinin Cumartesi günü öğlen saatlerinde TSİ ile ISS’e ulaşması planlanıyor. Ax-3 ekibinin diğer üyeleri de ISS’de önceden belirlenmiş çok çeşitli ve önemli bilimsel faaliyetlere katılacaklar. Ax-3 ekibinin ISS’e vardıklarında SpaceX ile canlı olarak iletişime geçerek uzaydaki ilk izlenimlerini aktaracakları bildirildi.

Ax-3 ekibinde ayrıca ABD ve İspanya vatandaşı olan misyon komutanı Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı’nın proje astronotu olan İsveçli Marcus Wandt yer alıyor.

19 Oca 2024 - 10:14 - Dünya