Selahattin Demirtaş'ın Eşi Başak Demirtaş İBB Adayı Mı? Başak Demirtaş Kimdir? Başak Demirtaş Alevi Mi?

İBB Başkanlığına adaylık ihtimali olduğu söylenen Başak Demirtaş, HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi ve Edirne F Tipi Cezaevi’nde yatan bir tutukludur.

Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu iken, DEM Parti tarafından İBB Başkanlığı için aday gösterilebileceğini açıkladı.

Başak Demirtaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mı?

Demirtaş, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kendisine bir teklif sunmadığını, Artı Gerçek yazarı İrfan Aktan’a söyledi.

Başak Demirtaş, “Partimiz DEM Parti bize İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir öneride bulunmadı, fakat halkın talebi, partimizin onayı ve demokrasi ile toplumsal barışa katkı sağlayacağına güvenimiz olursa, bunu değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklamanın devamında Demirtaş şöyle dedi:

“Böyle bir durumda, kimseye yaranmak veya zarar vermek amacıyla değil, İstanbul’u kazanmak hedefiyle mücadele ederiz ve iddiamızı ortaya koyarız."

Başak Demirtaş Kimdir?

Başak Demirtaş, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 12 Ağustos 1977 tarihinde dünyaya geldi. Dilda ve Dilal isimli iki kız çocuğu olan Başak Demirtaş, ailesiyle birlikte yaşıyor. Diyarbakır’da başladığı eğitimine Dicle Eğitim Fakültesi’nde devam eden Başak Demirtaş, mezun olduktan sonra köy okullarında Türkçe öğretmenliği yaparak eğitim sektörüne katkı sağladı.

Başak Demirtaş Alevi Mi?

Zaza asıllı olan Başak Demirtaş’ın babası Tahir, annesi Sadiye’dir. 7 kardeşin 3’ü erkek olan Demirtaş ailesinde sadece DTP’nin kapatılmasına karar veren Anayasa Mahkemesi’nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Üniversite eğitimini bitiremedi.

Demirtaş kardeşlerden biri avukatlık yaparken, diğer 3 kız kardeşi öğretmen olarak meslek sahibi oldu. Süleyman Demirtaş ise tekstil mühendisi olarak çalışmaktadır.

22 Oca 2024 - 10:22 - Siyaset