Dünya Sağlık Örgütü Uyardı X Hastalığına Hazır Olun! X Hastalığı Nedir? X Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

X Hastalığı, 2017 yılında DSÖ tarafından en tehlikeli patojenler arasında gösterildi. Bu hastalık, Davos’ta düzenlenen toplantıda da ele alındı. X Hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalar, Covid-19 salgınına karşı dünya çapında hızlı bir mücadele verilmesine katkı sağladı. Bloomberg, X Hastalığı’nın özelliklerini ve halen neden incelendiğini anlattı. İşte haberin özeti…

Dünya Ekonomik Forumu’nda, “X Hastalığı” adı verilen ve Covid-19’dan 20 kat daha öldürücü olabilecek bir hastalık hakkında tartışılacak. Bu hastalık, Dünya Sağlık Örgütü’nün henüz kaynağı belirlenememiş olası salgınları ifade etmek için kullandığı bir terim. Uluslararası liderler, Davos’taki bir panelde, bu hastalığın oluşturduğu tehdidi değerlendirecek.

X Hastalığı Nedir?

X Hastalığı, henüz tanımlanamamış bir mikroorganizmanın sebep olduğu olası bir salgın hastalığın sembolik adıdır.

Bu hastalık, 2017 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından SARS ve Ebola gibi bilinen tehlikeli hastalıklarla birlikte en öncelikli araştırılması gereken patojenler arasına alındı.

Dünya Ekonomik Forumu’nda, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve diğer sağlık otoriteleri, X Hastalığı’nın neden olabileceği riskleri ve önlemleri konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Salgın Hastalıklar İçin Çalışmaları Hızlandırdı

DSÖ, bilinmeyen hastalıklara karşı hazırlıklı olmak için Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. 2014-2016 yılları arasında Batı Afrika’da yaşanan Ebola salgını, binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Bu salgına karşı, yıllar süren araştırmalara rağmen, zamanında etkili olabilecek hiçbir ilaç veya aşı bulunmuyordu. Bu nedenle, DSÖ, “öncelikli hastalıklar” olarak adlandırdığı bir grup hastalık için Ar-Ge planı oluşturdu.

DSÖ’nün Ar-Ge planında yer alan öncelikli hastalıklar şunlardır:

  • Covid-19
  • Kırım-Kongo
  • Ebola virüsü hastalığı ve Marburg virüsü hastalığı
  • Lassa ateşi
  • Orta Doğu solunum sendromu (MERS) ve SARS
  • Nipah ve henipaviral hastalıklar
  • Rift Vadisi Ateşi
  • Zika
  • Hastalık X

X Hastalığı Belirtileri 

Covid-19, 2019 yılının sonlarında pandemiye yol açan yeni bir koronavirüsün sebep olduğu bir X Hastalığı vakasıydı. Bu tür hastalıkların kaynağı olarak, doğada bulunan çok sayıda virüs türü düşünülüyor.

Bu virüsler, farklı canlılara, insanlar da dahil, bulaşma ve enfekte etme yeteneğine sahipler. Ayrıca, insanların bağışıklık sistemini aşabilecek bir enfeksiyon oluşturma ihtimalleri de var.

22 Oca 2024 - 11:26 - Sağlık