Ekşi Sözlük Açıldı Mı? Ekşi Sözlük'ün Erişim Engeli Kalktı Mı? Son Dakika!

Ekşi Sözlük platformu, Şubat 2023’te uygulanan erişim engelinden kurtuldu. Platform, millî güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla bir ay önce yeniden erişime kapatılmıştı.

Ekşi Sözlük (eksisozluk.com), Türkiye’nin popüler internet platformlarından biri olarak biliniyor. Ancak platform, Şubat 2023’te BTK tarafından erişime engellendi. Peki neden ve ne zaman açılacak? İşte son bilgiler...

Ekşi Sözlük Açılıyor Mu?

Platform, 2 Mart 2023’te alınan erişim engeli kaldırma kararının uygulanması için girişimde bulunduğunu duyurdu. Fakat platforma tekrar erişim engeli kondu. Ekşi Sözlük’e verilen erişim engeli kararını iptal eden Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne karşı itiraz edildi. İtirazı değerlendiren Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, itirazı haklı buldu ve Ekşi Sözlük’e erişim engeli kararını onayladı.

Ekşi Sözlük Erişim Engeli Kalktı Mı?

Platform, o tarihten itibaren farklı domainler kullanarak var olmaya devam etti. Fakat sitenin asıl adresine gelen erişim engeli sona erdi. BTK’nın web sitesinde eksisozluk.com için artık bir erişim engeli bulunmadığı görülüyor.

Ne Olmuştu?

Ekşi Sözlük, ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla’ 25 Şubat’ta da erişime kapatılmıştı. Ancak sözlük, itirazları sonucu erişim engeli kararının mahkemece iptal edilmesine rağmen açılamamıştı.

Bu durumda sözlük yönetimi, siteyi farklı alan adlarına taşımak zorunda kalmıştı. Bunlardan biri olan ‘eksisozluk2023.com’ 13 Mayıs’ta erişime engellendi. Sözlük en son 14 Aralık 2023 tarihli ve 2023/13768 sayılı kararla yeniden erişime kapatıldı.

22 Oca 2024 - 14:44 - Teknoloji