Hülya Yiğitalp'in Oğlu SpaceX Mühendisi Yiğit Tokbey Neden Öldü? Yiğit Tokbey Kimdir?

Uzay mühendisi olan en büyük oğlu Yiğit Tokbey, Amerika’da hayatını kaybeden oyuncu, ses sanatçısı ve eski manken Hülya Yiğitalp’in acı günü. SpaceX’te Kıdemli Fırlatma Mühendisi olarak görev yapan Yiğit Tokbey 31 yaşındaydı.

Kaliforniya’da çok sayıda aracın karıştığı korkunç kaza, genç bir Türk uzay mühendisinin canına mal oldu. Kazada yaşamını yitiren kişinin, ünlü sanatçı Hülya Yiğitalp’in büyük oğlu Yiğit Tokbey olduğu ortaya çıktı.

SpaceX Türk Mühendisi Yiğit Tokbey Kimdir?

Yiğit Tokbey, 2006’da Özel Tarsus Amerikan Koleji’ne kaydoldu ve 2010’da buradan mezun oldu. Aynı yıl, İngiltere’deki University of New Hampshire’da Makine Mühendisliği okumaya başladı ve 2014’te lisans derecesini aldı.

Daha sonra, 2016-2017 arasında The Gordon Institude of Engineering Leadership at Northeastern Unıversity’de eğitim gördü. Bu süreçte, 2015-2017 arasında da Northeastern University’de Makine Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı.

Yiğit Tokbey Neden Öldü?

Yiğit Tokbey, 17 Ocak’ta Kaliforniya’nın Orcutt bölgesinde çoklu araç kazasında yaşamını yitirdi. Açıklamada; “Orcutt yakınlarında meydana gelen kazada SpaceX mühendisi Yiğit Tokbey hayatını kaybetti. Tokbey, SpaceX’te Kıdemli Fırlatma Mühendisi olarak çalışıyordu. Kazanın nedeni henüz bilinmiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tokbey’in SpaceX’te Kıdemli Fırlatma Mühendisi olduğunu belirten yetkililer, kazayla ilgili soruşturma başlattı. Sanatçı Hülya Yiğitalp ve iş insanı Rıfat Tokbey’in üç çocuğundan biri olan Yiğit Tokbey’in cenazesi, işlemler bittikten sonra Türkiye’ye getirilerek Adana’da defnedilecek.

Kaliforniya eyaletinin Hawthorne şehrinde yer alan Amerikan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’te Kıdemli Fırlatma Mühendisi olarak çalışan Tokbey, şirketin Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay araçlarının geliştirilmesinde rol aldığı bildirildi.

Hülya Yiğitalp Kimdir?

Hülya Yiğitalp, 1977’de Ankara’da ilk defa podyuma çıktı. Ardından, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve eşi Emel Korutürk’ün girişimiyle Türkiye-Finlandiya dostluk ziyaretleri kapsamında Türk Sefaretinde düzenlenen defilede Türkiye’yi temsil etti. Yiğitalp Türkiye’ye döndükten hemen sonra, aynı ay içerisinde, Suudi Arabistan’da Prenses Fevziye için Türk Sefaretinde gerçekleştirilen bir defileye yine “Milli manken” olarak katıldı.

Yiğitalp o dönemin ünlü mankenleri Manolya Onur ve Nuran Işık ile birlikte podyumda yer aldı. Yiğitalp mesleğinin zirvesindeyken 35 yaşında aşık oldu, evlendi ve mesleği bırakarak Adana’ya taşındı. Ünlü sanatçı Hülya Yiğitalp’in Yiğit, Fırat ve Asya isimli üç çocuğu var. Yiğitalp İstanbul’da yaşıyor. Sanatçı Yiğitalp, eğitimine devam eden çocuklarını ziyaret etmek için Amerika’ya gidiyor ve geliyor.

23 Oca 2024 - 14:11 - Gündem