Uğur Mumcu'nun Ölümü Üzerinden 31 Yıl Geçti! Uğur Mumcu Sözleri? Uğur Mumcu Nasıl Öldü? Uğur Mumcu Kimdir?

Uğur Mumcu, bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği gün olan bugün anılıyor. Ankara’da evinin önünde gerçekleşen suikast, Mumcu’nun ölümünün 31. yılında hâlâ aydınlatılmadı. Uğur Mumcu kimdir, ne zaman öldü?

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993’te Ankara’da otomobiline konulan bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybetti. Mumcu’nun ölümü, bugün 31 yıl sonra hâlâ yad ediliyor.

Uğur Mumcu Kimdir?

Uğur Mumcu, Kırşehir’de Tapu Kadastro memuru bir babanın ve Nadire Mumcu’nun dört evladından birisi olarak 22 Ağustos 1942 tarihinde doğdu. Ailesi Ankara’ya yerleşince burada ilköğretim ve ortaöğretimini tamamladı. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Üniversite yıllarında Cumhuriyet gazetesinde “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle "Yunus Nadi Ödülü"ne layık görülen Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Kürsüsü Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın yanında asistanlık yaparken Milliyet gazetesine araştırmalar yazdı.

Mumcu, 12 Mart 1971 dönemindeki bir yazısında kullandığı “ordu uyanık olmalı” ifadesiyle, “orduya hakaret etmek” ve “sosyal bir sınıfın öteki sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü kurmak” suçlamasıyla tutuklandı. Uğur Mumcu, Mamak Askeri Cezaevi’nde bir yıl kadar birçok aydınla birlikte tutuklu kaldı. Bu davada 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Yargıtay kararı bozunca serbest kaldı.

Mumcu, tahliye olduktan sonra askere çağrıldı. “Yedek subay” olarak askerlik yapması gerekirken kendisi “sakıncalı piyade” olarak nitelendirildi. Mumcu, Tuzla Piyade Okulunda üç ay eğitim gördükten sonra, 1973 yılında okul yönetimi tarafından “kötü hal ve düşünce sahibi” olduğu gerekçesiyle “er” yapıldı ve Ağrı Patnos’a gönderildi.

Mumcu, askerlik sonrası üniversitedeki işinden ayrıldı ve 25 Şubat 1974’te Yeni Ortam gazetesinde “Anarşist!..” başlıklı yazısıyla profesyonel gazeteciliğe adım attı. Mumcu, köşe yazılarında hem toplumsal sorunlara değindi hem de hukuka ve yasalara aykırı olan uygulamaları eleştirdi. Yazdığı kitaplarla da büyük ilgi gördü.

Uğur Mumcu Ölümü

Mumcu, 24 Ocak 1993’te arabasına konulan bomba ile öldürüldü. Suikastı, İBDA-C ve Hizbullah gibi örgütler sahiplense de 29 yıl geçmesine rağmen cinayetin arkasındaki gerçek açığa çıkarılamadı.

Mumcu’nun katledilmesiyle ilgili ilk yargılamalar, Mumcu’nun hayatını kaybetmesinden 7 yıl sonra yapıldı. Mumcu suikastı ile Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok cinayetlerini de içeren davanın ismi “Umut” oldu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava, cinayetlerin perde arkasını tam anlamıyla aydınlatamadı.

Uğur Mumcu Sözleri

  • “Ben Atatürkçüyüm…. Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.”
  • “Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.”
  • “Milliyetçilik, ‘vatan, millet, Sakarya, kan, ırk, bayrak' edebiyatı mıdır, yoksa ulusun çıkarlarını, onurunu herkese karşı savunmak; yani tam bağımsızlık mıdır? Ülkenin onuru ayaklar altında çiğnenirken, ‘vatan, millet, bayrak' edebiyatını yani milliyetçiliği sadece kitleleri uyutmak, kandırmak için kullanıp aslında bütün bu değerleri salt kendi siyasal ya da bireysel-sınıfsal çıkarları için kullanmak milliyetçilikse, bunun karşıtı nedir?”
  • “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…”

24 Oca 2024 - 12:39 - Gündem