İyi Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım Kimdir? Cengiz Topel Yıldırım Ne İş Yapar?

Cengiz Topel Yıldırım, İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gündeme geldi. Cengiz Topel Yıldırım, daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını yapmış bir isimdir. Cengiz Topel Yıldırım’ın hayatı merak ediliyor.

İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım olarak açıklandı. Buğra Kavuncu’nun İBB adaylığının ilan edilmesinin ardından Ankara adayı da netleşti. Cengiz Topel Yıldırım, İYİ Parti’nin Ankara’yı yönetmeye talip olan ismi oldu.

Cengiz Topel Yıldırım Kimdir?

Cengiz Topel Yıldırım, 1964 yılında Nevşehir Kozaklı’da doğdu ancak hayatının tamamını Ankara’da geçirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Yıldırım, Ankaragücü kulübünde yöneticilik yaptı.

Ankaragücü’nde eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in grubuna karşı mücadele etti ve yönetimi ele geçirdi. Yıldırım, uzun yıllar eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başdanışmanı” olarak görev yaptı.

Yıldırım, özellikle İç Anadolu bölgesinde siyasi çalışmalar yürüttü. Ayrıca işadamı olan Yıldırım, genel siyasetten çok yerel siyasete ilgi duyduğunu söyledi.

Cengiz Topel Yıldırım Ne İş Yapar?

Cengiz Topel Yıldırım, lise döneminde Etlikspor’da amatör olarak futbol hayatına başladı. Ankara ve futbol sevgisini Ankaragücü’nde yaşadı. 2008 yılında, Ankaragücü Kulübü Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Ankaragücü’nün başkanlığını da yapan Yıldırım, 2014’te Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için başvurdu, ancak partisi Mansur Yavaş’ı tercih etti.

2019 yerel seçimleri öncesinde de Yıldırım’ın adı adaylar arasında geçti, ancak Yavaş’ın adaylığı kesinleşti. Yıldırım, 2016’dan beri eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en yakın danışmanlarından biri oldu.

24 Oca 2024 - 14:47 - Siyaset