İyi Partiden Ayrılıp Bağımsız İBB Başkan Adayı Olan Taylan Yıldız Kimdir? Neden İyi Partiden Ayrıldı?

Dr. Taylan Yıldız, İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı iken partiden ayrıldı ve İBB Başkanlığı için bağımsız adaylığını açıkladı. ‘İnternetçi abi’ lakaplı Dr. Taylan Yıldız, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde İBB’ye talip olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. İBB Başkan adayı olan Taylan Yıldız hakkında merak edilenler neler? Taylan Yıldız’ın doğum yeri ve yaşı kaç?

Taylan Yıldız, İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken partisinden ayrıldı ve İBB Başkanlığı için bağımsız adaylığını açıkladı. Taylan Yıldız hakkında kim olduğu, nereli olduğu ve yaşının kaç olduğu merak konusu oldu. Peki, Taylan Yıldız kimdir, nereden, kaç yaşında? Taylan Yıldız neden İYİ Parti’den istifa etti? İşte, Taylan Yıldız ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Taylan Yıldız Kimdir?

Yıldız, 7 Mayıs 1980’de İzmir’de röntgen teknisyeni bir anne ve doktor bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İzmir’de ilkokul ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi’nde öğrenim gördü. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne Türkiye 31.si olarak giren Yıldız, 2001’de bu bölümden mezun oldu.

Taylan Yıldız, endüstri mühendisliği alanında yüksek lisansını Massachusetts Üniversitesi’nde yaptı ve 2003’te Stanford Üniversitesi’nin işletme doktorası pazarlama programına seçildi. Doktora sürecinde Google şirketinde yönetici olarak çalıştı. Yıldız, 2017’de Türkiye’ye geri döndü. Aynı yıl yapılan anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ cephesinde yer aldı. İYİ Parti lideri Meral Akşener ile tanışan Yıldız, partinin kurucuları arasında yer aldı ve genel başkan yardımcısı seçildi. 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın yanında durdu.

Yıldız, 2020’de İBB Meclisi AKP grup başkan vekili Tevfik Göksu’nun kendisine “internetçi arkadaş” diye seslenmesiyle gündemde yer aldı. Yıldız, İstanbul metrosunda ücretsiz internet sağlanması için 2020’de "internetçi abi” ve “metroda internet istiyoruz " hashtagleriyle bir kampanya yürüttü. Kampanya, Ekim 2021’de İstanbul metrosunda ücretsiz internetin başlatılmasıyla başarıya ulaştı.

Yıldız, “internetsiz köy kalmasın” projesiyle COVID-19 Pandemisi nedeniyle online eğitime geçen çocuklara ve gençlere tablet dağıtımı yaptı. Yıldız, internet, cep telefonu ve bilgisayarların vergilerinin düşürülmesi gerektiğini ve sosyal medya platformlarında gençlerin özgürce ifade edebilmesi gerektiğini savundu. Taylan Yıldız, 12 Mart 2023’te sosyal medyada yaptığı canlı yayında “Mevcut görevimden ayrılıp milletvekili adayı olmalı mıyım?” diye halka sordu. Çoğunluğun bu kararı desteklediğini gören Yıldız, 15 Mart 2023’te Sarıyer ve İBB Meclisi üyeliklerinden istifa etti.

Taylan Yıldız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Oldu

Dr. Taylan Yıldız, İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı iken 14 Mayıs’ta partisinden ayrıldı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız adaylığını ilan etti.

“Senin İçin Bağımsız İBB Başkan Adayıyım. Yarınını Seç” diyerek adaylığını duyuran Yıldız, sosyal medya hesabından bir video paylaştı. Yıldız videoda, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde İstanbul’a neden hizmet etmek istediğini anlattı.

Taylan Yıldız Neden İyi Partiden İstifa Etti?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Üyesi ve İyi Parti’nin kurucularından olan Taylan Yıldız, 14 Mayıs’taki seçimden sonra partisine veda etti. Yıldız, istifasının nedeninin kişisel değil, sistemle ilgili olduğunu belirtti.

Yıldız, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İyi Parti’de kurucu olarak görev yaptığım üyeliğimi bırakıyorum. Bir hafta oldu” diyerek bir video ekledi.

“Kişisel değil, sistemsel bir nedeni var” diyen Yıldız, “Şunu söylemek isterim ki benim hiçbir zaman kişilerle bir sorunum olmadı. Benim başka bir sorunum var: Ankara’nın gençlerin sesini duymaması sorunu… Bu sorunu aşmak için, yeni bir gelecek için hep birlikte olalım, uğraşalım, savaşalım. Ve umudumuzu kaybetmeyelim, daha yeni başlıyoruz!” dedi.

25 Oca 2024 - 10:58 - Siyaset