Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman? Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur?

Merkez Bankası, ocak ayında yılın ilk faiz kararını vermek üzere toplanıyor. Merkez Bankası’nın faiz oranlarında nasıl bir değişiklik yapacağı, yatırımcıların gözü kulağı. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) konusunda ekonomistlerin beklentileri de belli oldu. Peki, Merkez Bankası’nın ocak ayı faiz kararı hangi gün, hangi saatte duyurulacak?

Merkez Bankası’nın ocak ayı faiz kararı ne zaman verilecek, ekonomiye ilgi duyan vatandaşlar merak ediyor. Faiz kararlarının dolar, altın ve mevduat faizi gibi pek çok etkeni değiştirebileceğini bilen yatırımcılar, karar öncesi dikkatli davranıyor. Peki, Merkez Bankası ocak ayı faiz kararı hangi gün, saat kaçta duyurulacak?

Merkez Bankası Faiz Kararı 2024

Mayıs 2023 seçimlerinden sonra TCMB, haziranda %6,5, temmuzda %2,5, ağustosta %7,5, eylül, ekim ve kasımda %5’er ve aralık ayında %2,5 olmak üzere 7 toplantı boyunca faiz oranlarını toplamda %34 artırmıştı.

Merkez Bankası’nın yılın ilk faiz kararını vereceği Para Politikası Kurulu toplantısının tarihi ve saati açıklandı. Buna göre; Merkez Bankası ocak ayı faiz kararı bugün, 25 Ocak 2024’te saat 14.00’de duyurulacak.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur?

Ekonomi yönetimi, haziranda başladığı görevinde, enflasyonla savaşmak için çeşitli para ve maliye politikaları uyguladı. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) parasal duruşunu sıkılaştırırken, hazirandan beri politika faizini yüzde 8,5’tan yüzde 42,50’ye yükseltti.

Analistler, ekonomi yönetiminin aldığı önlemlerin enflasyonla mücadele bağlamında piyasalarda olumlu etki yaptığını vurgulayarak, 25 Ocak’ta TCMB’nin vereceği yılın ilk faiz kararının yatırımcıların ilgisini çektiğini kaydetti.

Piyasalarda, parasal sıkılaşma ve liralaşma sürecine odaklanan TCMB’nin faiz artırım eğiliminin bitmek üzere olduğu beklentisinin arttığını belirten analistler, yıl sonuna yaklaşırken enflasyonun seyrine bağlı olarak faiz indirim sürecinin başlayabileceğini ifade etti.

Diğer yandan, AA Finans’ın yaptığı anket sonucunda ekonomistler, TCMB’nin, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan yükselterek yüzde 45’e getireceğini öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi tahminlerinin ortalaması ise yüzde 38,75 olarak hesaplandı.

25 Oca 2024 - 12:32 - Ekonomi