Beklenen Kar Hafta Sonu Geliyor! Okullar Yarıyıl Tatili Uzayacak Mı? Okullar Ne Zaman Açılacak?

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı yarıyıl tatili, sosyal medyada gündem oldu. Bazı iddialara göre tatil süresi uzatılacak. Bu iddialar, öğrenciler ve veliler tarafından merakla takip ediliyor. Okulların açılacağı tarih belli oldu mu? Yarıyıl tatili ne zaman bitecek? Bu soruların yanıtını arayanlar, aynı zamanda hava durumunu da dikkatle izliyor. Türkiye, yarından itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Yarıyıl tatiline giren 20 milyonu aşkın öğrenci, soğuk ve yağışlı havaya hazır olmalı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren Türkiye’nin Karadeniz üzerinden gelen yeni bir hava dalgasıyla karşı karşıya kalacağını duyurdu.

Kar Ne Zaman Yağacak?

Karadeniz’den gelen soğuk ve yağışlı hava yarın kuzey, iç ve doğu bölgelerini etkileyecek. Karadeniz kıyıları sağanak yağış alırken, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Ege’nin iç kesimleri ve Marmara’nın batısı kar ve karla karışık yağmur bekleniyor.

Yağışlı hava hafta sonuna kadar devam edecek. Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyıları hariç diğer tüm yerlerde kar ve karla karışık yağmur olacak. Hava sıcaklıkları genel olarak mevsim normallerinde seyrederken, hafta sonu itibariyle düşüş gösterecek ve mevsim normallerinin altına inecek.

Ankara, İstanbul ve İzmir'de Hava Nasıl Olacak?

Yarın Ankara’nın güneyinde kar yağışı var. Cumartesi günü bulutlu, pazar günü ise kar yağışlı bir hava bekliyor bizi. Hava sıcaklıkları yarın eksi 4, hafta sonu ise eksi 2 ila 3 derece olacak.

İstanbul’da yarın yağmur yağacak. Hafta sonu ise kar ve karla karışık yağmur var. Hava sıcaklıkları yarın 8, hafta sonu ise 6 ila 8 derece arasında olacak. İzmir’de yarın yağış yok. Hafta sonu ise kuzeyde yağışlı bir hava var. Hava sıcaklıkları yarın 14, hafta sonu ise 10-12 derece olacak.

Yarıyıl Tatili Uzayacak Mı?

Sosyal medyada bir hesap “Öğrenciler tatilin tadını çıkaracak! 15 günlük tatil 1 aya çıktı” diyerek, yarıyıl tatilinin bir ay olduğunu iddia etti. Paylaşımda bir internet haber sitesinin linki vardı ama herhangi bir resmi kaynak ya da açıklama yoktu.

Öğrenciler her yıl 15 günlük ara tatil alıyorlar. Ama bazen bu ara tatil süresi 1 aya kadar çıkabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı 07.07. 2023 tarihli çalışma takviminde 2023- 2024 eğitim öğretim yılında tatil dönemlerini eğitim öğretim yılının başında duyurdu. Takvime göre 2023-2024 eğitim öğretim yılında yarıyıl tatili süresi değişmedi. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarıyıl tatili on beş gün sürdü.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Yarıyıl tatili 22 Ocak’ta Pazartesi günü başlıyor, 2 Şubat’ta Cuma günü bitiyor. İkinci dönem 5 Şubat’ta Pazartesi günü açılıyor ve 14 Haziran’da Cuma günü kapanıyor. İkinci dönem ara tatili de 8 Nisan-12 Nisan tarihleri arasında olacak.

25 Oca 2024 - 14:51 - Eğitim