Emekli ve Asgari Ücretliye Okkalı Zam Geliyor

Emeklilerin maaşlarına yüzde 49,25 oranında ek zam yapıldığını ve zamlı maaşların 26 Ocak 2024’ten itibaren ödeneceğini belirten ünlü ekonomist, emeklilerin sevinçli haberi aldığını ifade etmiştir.

Emeklilerin maaşlarına yüzde 49,25 oranında ek zam yapıldı. Ancak bu zamdan 6 bin 700 TL ve daha az maaş alan emekliler yararlanamadı. Bu durum eleştirilere neden oldu. Çünkü en düşük emekli maaşlarında bir artış olmadı.

Emeklilere Seyyanen Zam Yapılacak Mı?

Emekliler, aldıkları zammın 15 bin TL olan açlık sınırının altında kalmasına isyan etmişlerdir. Emekliler, maaşlarına seyyanen bir zam yapılmasını ve açlık sınırının üzerine çıkmasını istemektedirler.

Seyyanen zam yapılması konusunda uzmanlar farklı görüşler dile getirmektedir. Tanınmış bir iktisatçı olan Evren Devrim Zelyut, emeklilere müjdeli bir haber vermiştir. Zelyut, emekli maaşlarına büyük bir zam geleceğini ve tarihi de açıklamıştır.

Seyyanen Zam Nedir?

Seyyanen zam, enflasyon nedeniyle geliri azalan ve maaşı düşük olan çalışanlara destek olmak için yapılır. Seyyanen zamda her çalışana aynı miktarda zam verilir, böylece yüzde olarak da eşit zam alırlar.

Emekli Maaşına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Zelyut, çarşı pazarın fiyatlarının yükselmesinin yüzde 100 enflasyona yol açtığını, bu nedenle 12 Mart 2023’te maaşlara zam geleceğini söyledi. Zelyut, zamın kaynağının Merkez Bankası olduğunu, yerel seçimleri kazanmak için seçim öncesi bir zam hamlesi yapılacağını belirtti.

Zelyut, emeklilere büyük bir zam müjdesi vererek, zam oranının yüzde 25 veya 30 olacağını, hatta seçim anketlerinde büyük bir oy farkı varsa yüzde 120’ye kadar çıkabileceğini ifade etti.

29 Oca 2024 - 15:13 - Ekonomi