Bakan Işıkhan Asgari Ücretteki 2 Liranın Nedenini Açıkladı! Duyunca İnanamayacaksınız

Işıkhan, asgari ücretin 2 lirasının kamuoyunda spekülasyonlara yol açtığını belirterek, bunun ‘tamamen teknik bir şey’ olduğunu söyledi.

Asgari ücretin net tutarının 2 lira fazla olmasının spekülasyonlara yol açtığı belirtilerek, bunun ‘tamamen teknik bir şey’ olduğu söylenmektedir.

Asgari Ücret Zammı Sonrası Oluşan 2 Lira Gündem Olmuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretteki 2 liralık farkla ilgili kamuoyunda dolaşan iddialara ilk defa cevap verdi. “Biz net rakamı söylüyoruz ama brüt rakam üzerinden belirleniyor. Saatlik ve aylık ücretler de buna bağlı olarak hesaplanıyor. Bu tamamen teknik bir konu” dedi.

2024 yılı için net asgari ücret 17.002 TL, brüt asgari ücret ise 20.002,50 TL olarak açıklanmıştı. Yılın son günlerinde duyurulan yeni asgari ücret, işverenin aylık ödeyeceği tutarı 23 bin 502 lira 94 kuruşa çıkardı. Devletin vereceği asgari ücret desteği ise 500 liradan 700 liraya artırıldı.

Yeni asgari ücretle birlikte sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri de 2 liralık ayrıntı oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette neden 2 lira olduğunu da ilk kez anlattı.

Bakan Işıkhan, asgari ücretten fazla kazanan tüm çalışanların da asgari ücrete kadar olan kısmın hem damga hem de gelir vergisinden istisna edildiğini ifade etti.

Asgari Ücretin 2 Liradaki Zammın Nedeni Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından nasıl belirlendiğini anlattı:

“Asgari ücreti günlük ve brüt olarak hesaplıyoruz. Biz net rakamı veriyoruz ama brüt rakam üzerinden ayarlıyoruz. Saatlik ve aylık ücretler de buna uygun olarak çıkıyor. Bu tamamen teknik bir konu. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun kararı bu. Buna göre de 2024 yılı için brüt asgari ücret aylık 20 bin 2 lira 50 kuruş, saatlik 88 lira 90 kuruş olarak açıklandı. Kesintiler sonrasında da net asgari ücret 17 bin 2 lira 12 kuruş olarak belirlendi. Biz de bu rakamı söyledik."

29 Oca 2024 - 15:38 - Ekonomi