Neslihan Köse Kimdir? 22 Yıl Sonra Bitkisel Hayattan Uyanan Neslihan Köse'nin Son Durumu

1999 yılında Bursa’da trafik kazası sonucu komaya giren Neslihan Köse, 22 yıl sonra gözlerini açtı. Neslihan Köse’nin hayat hikayesi, yaşadığı yer ve yaşı ilgi çekiyor. Neslihan Köse hakkında merak edilenler nelerdir? Komadan çıkan Neslihan Köse’nin yaşı ne kadar?

22 yıl boyunca komada kalan Neslihan Köse’nin kim olduğu merak ediliyor. Neslihan Köse, 22 yıl önce Bursa’da geçirdiği trafik kazası sonucu bitkisel hayata girmişti. 42 yaşındaki Neslihan Köse, annesi Hale Kabacaoğlu’nun (69) fedakarlıkları ve tedavi süreci sayesinde hayata tutundu. Neslihan Köse’nin hayatı hakkında bilgiler haberimizde…

Neslihan Köse Kimdir?

42 yaşındaki Neslihan Köse, 22 yıl önce Bursa’da geçirdiği trafik kazası sonucu komaya girmişti. Annesi Hale Kabacaoğlu’nun (69) fedakarlıkları ve tedavi süreci sayesinde hayata tutundu.

2001 yılında Neslihan’ı banyoda ölmüş halde bulan ve kızının gözlerinde 15 gün ışık tepkisi görmediğini söyleyen Hale Kabacaoğlu, resmi kayıtlarda ölü olarak yazılmasına rağmen umudunu asla yitirmemişti.

Hale Kabacaoğlu, “Doğduğunda normal bir çocuktu. 19 yaşına gelene kadar normaldi. Kıyametin ardından, ben her şeyi sıfırdan öğretirim diye düşünürken, işin o kadar basit olmadığını fark ettim. Çünkü normal bir insan beynine bazı şeyler öğretmek çok kolay ama bütün bağlantıları kopmuş, kesilmiş, nöronları olmayan bir beyine bazı şeyleri öğretmek çok çok zor. Defalarca yineleye yineleye akılda kalmasını sağlıyorsunuz. Bir tuvalet eğitimi için 6 ay ben banyoda yaşadım. Dil felcini çözmek için 1 hafta boyunca sabah 8’den gece 12’ye kadar sürekli sayı saydırdım. Çok büyük bir mücadele, çok büyük bir azim ve evet çok büyük bir sabır. Neslihan için diyorlar ki, ‘En büyük şansın annenin Hale Hanım olması.’ Ben bütün hepsini Neslihan’da kullandım. Doktorluğumu da anneliğimi de sağlık personelliğimi de hepsini” dedi.

Neslihan Köse Nasıl Bitkisel Hayata Girdi?

Üroloji Uzmanı Ahmet Köse ve Radyoloji Uzmanı Hale Kabacaoğlu’nun tek kızı Neslihan Köse, 2001 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde 2. sınıf öğrencisi olarak okurken, yılbaşı tatili için Bursa’daki ailesinin evine geldi. Tatil sırasında banyoya giren Neslihan, çıkmadığında annesi Dr. Hale Kabacaoğlu telaşlandı ve kızını buldu.

Kabacaoğlu, kızını yerde cansız bir şekilde bulunca hemen müdahale ederek, Neslihan’ın duran kalbini kendisinin yaptığı kalp masajıyla yeniden çalıştırmayı başardı. Ambulansla hastaneye götürülen Neslihan Köse, karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle komaya girdi ve ilk olarak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, daha sonra da o zamanın adı GATA olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edildi. Neslihan, tedavi sürecinin bir kısmını geçirdiği hastaneden çıktıktan sonra annesinin isteğiyle Ankara Bilkent TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne nakledildi.

Bitkisel hayatta olan kızı için savaşan aile, Neslihan’a Mozart’ın eserlerini dinletip, kitap okuyup ve masallar anlatarak sevgi ve ilgi dolu bir ortam sağlamıştı. Geceleri yataktan düşmesin diye elini kelepçeyle tutan annesi, Neslihan’ın yanını hiç terk etmemişti. Uzun bir tedavi sürecinin sonunda Neslihan, hafızasını yitirmiş bir halde gözlerini açtı ve ailesiyle birlikte yaşadığı zorlu sürecin ardından hastaneden ayrıldı.

30 Oca 2024 - 11:37 - Gündem