Emekliye Büyük Zam Kapıda! Ne Kadar Zam Yapılacak?

Yerel seçimden önce emekliye büyük zam geliyor. AK Partili vekillere talimat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onları azarladı.

Canlı yayında konuşan Ekrem Açıkel isimli tanınmış Gazeteci, AK Parti milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı emeklilerin kızgınlığından haberdar ettiklerini ve emekli maaşlarının 10 Mart’ta seyyanen artırılacağı sözünü verdiklerini öne sürdü.

Emekliye Zam Gelecek Mi?

Canlı yayında emeklilerle ilgili kulis bilgilerini paylaşan Açıkel, “Vekiller emeklinin kızdığını Erdoğan’a iletti. Mart’ta seyyanen 4 bin TL’lik artış olabilir” dedi. Bütçede yeterli kaynak var mı? Seçim her şeyi değiştirir diyen Açıkel, Erdoğan’ın seçim için özel bir fon ayırdığını, 4 bin TL’lik zammın 700 milyar TL’lik özel seçim fonundan ödeneceğini savundu.

Seçim Sonrası Emekliye Zam Gelecek Mi?

Erdoğan’ın Kabine toplantısında “Ödünç oy alamazsınız, ödünç para bulun” dediği iddia edilen Açıkel, “Erdoğan durumun farkında” dedi.

Açıkel, 31 Mart’taki yerel seçimler sonrası neler olacağını da anlattı. Açıkel’in sözleri şöyle:

"Seçimden sonra ne olacak enerji faturalarında büyük artış, etiket fiyatları Mayıs ayında fırlayacak, Temmuz’da emekli maaşlarına çok az zam gelecek, Avrupa’da emekli maaşının milli gelire oranı;

  • İtalya %17.2
  • Yunanistan %16.6
  • Avusturya %15.4
  • AB ortalaması %14
  • İrlanda %7.4"

Emekli Maaşları Eşitlenmişti

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49,25 oranında zam yapılacağı açıklandı. Bu zamla birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseldi. Emekliye zam ve en düşük maaş düzenlemeleri, Meclis’te kabul edilen kanun teklifiyle yasalaştı. Emeklilerin maaş farkları, bu hafta içinde hesaplarına yatırılacak.

Emekliye zam kararı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından duyuruldu. Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarındaki artışın ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e çıkarıldığını söyledi. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı, memur emeklileriyle eşitlendi.

30 Oca 2024 - 15:59 - Ekonomi