TFF, VAR Odasındaki Konuşmaların Yayınlayacağını Duyurdu! TFF VAR Konuşmalarını Ne Zaman Yayınlayacak?

VAR iletişimlerinin kamuoyuyla paylaşılması konusunda Türkiye Futbol Federasyonu çalışma başlattı. İspanya’daki uygulamada, maç bitiminde hakemlerin VAR ile yaptığı görüşmelerin kayıtları tartışma yaratan pozisyonlar için yayınlanıyor.

VAR ile yapılan görüşmelerin kamuyla paylaşılması için Türkiye Futbol Federasyonu yeni bir adım atıyor. Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni devreye sokan federasyon, İspanya’da uygulanan sisteme benzer şekilde, hakemlerin VAR’a başvurduğu pozisyonların kayıtlarını maçlar sona erdikten sonra yayınlamayı planlıyor.

TFF, VAR Konuşmalarını Ne Zaman Yayınlayacak?

Süper Lig’de VAR iletişimlerinin kamuoyuyla paylaşılması için Türkiye Futbol Federasyonu çalışmalarını sürdürüyor.

VAR konuşmalarının hakemlerin VAR’a başvurduğu anda ilgili yayınını yapılmasına Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) izin veriyor.

Gözlemcilere Yeni Puanlama Geliyor

Yeni gözlemci uygulaması 26. hafta itibariyle hayata geçiyor. UEFA’nın 10 kişilik seçkin yabancı gözlemci grubu hakem notlarını yüzde 50 oranında belirleyecek.

Maçta stadyumda bulunan gözlemcinin hakem notuna katkısı yüzde 30 olacak. VAR hakemleri ve maç hakemlerinin oluşturduğu 119 kişilik anket grubunun verdiği not ise toplam notun yüzde 20’sini oluşturacak.

MHK Değişiyor 

TFF, Kulüpler Birliği ile görüşerek MHK’nin yapısını değiştirmek için bir süredir çalışıyor. Bu değişiklik yakında uygulanacak. Yeni MHK, 5 kişiden oluşacak. Bunlardan 3’ü TFF’nin seçtiği, 2’si ise Kulüpler Birliği’nin önerdiği ve anlaştığı kişiler olacak.

31 Oca 2024 - 10:08 - Spor