YKS Başvuru Tarihi Ne Zaman? YKS Sınav Ücreti Ne Kadar? YKS Ne Zaman?

YKS başvurusu yapacaklar için Ocak ayı sona ererken araştırmalar yoğunlaştı. YKS başvuru ekranının ne zaman açılacağı duyuruldu. Üniversite sınavına girecek adaylar, YKS başvurusu için heyecanlı. Peki YKS başvuru tarihleri 2024 ne zaman? YKS başvuru ücreti ne kadar? Her oturum için aynı ücret mi ödeniyor? İşte 2024 Üniversite sınavı tarihi ve YKS başvuru işlemleri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS) yaklaşıyor ve adaylar heyecanlı. Üniversite sınavı için ders çalışmaya devam eden adaylar, YKS sınavı ile ilgili bilinmesi gerekenleri de öğrenmek istiyor. YKS başvuru işlemi üniversite sınavının ilk adımı ve belli bir başvuru ücreti gerektiriyor. Adaylar, YKS başvuru ücreti 2024 ne kadar, TYT - AYT - YDT için farklı farklı ücret mi ödenecek? diye merak ediyor. Ayrıca YKS başvuru tarihlerini atlamak istemeyen adaylar, YKS başvuru tarihi ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? sorusunun yanıtını arıyor. Peki 2024 Üniversite sınavı ne zaman yapılacak?

YKS Başvuru 2024

ÖSYM’nin 2024 sınav takvimine göre; YKS’ye başvurmak için son saatlere girildi. YKS 2024 başvuruları yarın, yani 1 Şubat 2024’te başlayıp 26 Şubat 2024’te bitecek.

Geç başvuru yapmak isteyenler ise 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında başvurabilecek. YKS’nin ilk oturumu TYT 8 Haziran Cumartesi günü, ikinci ve üçüncü oturumlar AYT ve YDT ise 9 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları 17 Temmuz’da duyurulacak.

YKS Sınav Ücreti 2024

YKS’ye başvuru yapmak için ne kadar ödeneceği henüz belli değil. Geçen yıl YKS’nin her bir oturumu 115 TL’ye mal olmuştu. TYT, AYT ve YDT’ye katılmak isteyenler ise 345 Lira ödemek zorunda kalmıştı.

Bu yılki ücretlerin yüzde 50’den fazla artacağı tahmin ediliyor. YKS 2024 başvuru ücreti, başvuru kılavuzu çıktıktan sonra kesinleşecek.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS 2024 başvuruları için sınav ücreti, adayların katılacakları oturumlara göre değişmektedir. Sınav ücretini, kılavuzda son sayfada yer alan bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sitesindeki e-İŞLEMLER bölümündeki “ÖDEMELER” kısmından kredi kartı/banka kartı kullanarak belirlenen süre içerisinde ödemeleri gerekmektedir.

Banka şubesine gidip ücret ödemek isteyen adaylar, banka personeline T.C. kimlik numarasını ve hangi sınava başvurduklarını söylemeli, aldıkları dekonttaki T.C. Kimlik Numarası, isim, soyisim ve sınav ismi bilgilerini kontrol etmeli ve dekontu saklamalıdır. Adaylar, dilerseniz internet bankacılığı yoluyla da sınav ücretini ödeyebilirler.

31 Oca 2024 - 13:32 - Eğitim