Elon Musk, Beyin Çipini İnsanda Denedi! Neuralink Nedir? Beyin Çipi Nasıl Çalışır?

“Neuralink” isimli şirket, insan deneyleri yapmak için izin aldıktan sonra “Telepati” ismini verdiği ilk beyin çipini bir insanın beynine implante etti. Şirketin önceden yaptığı hayvan deneyleri eleştirilere yol açmıştı.

Nöroteknoloji alanında faaliyet gösteren ABD’li şirket Neuralink’in sahibi Elon Musk, ilk defa bir insanın beynine çip takıldığını açıkladı. İlk deneklerin vücutlarının bazı kısımlarını hareket ettiremeyen kişiler olacağını belirten Musk, “Stephen Hawking’in hızlı bir sekreterden daha çabuk iletişim sağladığını düşünün. Bu bizim amacımız” ifadelerini kullandı.

Neuralink Nedir? 

"Neuralink” adlı şirket, Elon Musk’ın finansal desteğiyle Temmuz 2016’da Kaliforniya’da “tıbbi araştırma” alanında faaliyet göstermeye başladı.

Şirketin amacı, “beynimizi elektrotlarla bir ağa bağlayarak” dünya ile kablosuz bir şekilde bağlantı kurabileceğimizi öne sürdüğü bir teknoloji geliştirmektir.

Şirket, bu teknolojinin bize, kendimizi küçük görmeden, düşüncelerimizi, korkularımızı, umutlarımızı ve endişelerimizi yazılı veya sözlü olarak paylaşma imkanı vereceğini savunmaktadır.

Bu teknoloji, ayrıca felçli insanların yeniden yürümesine ve diğer sinir sistemi hastalıklarının iyileştirilmesine de katkıda bulunabilir.

Telepati Çipi Nedir?

“Telepati” adlı beyin çipinin ilk sürümü ilk kez bir insanın beynine takıldı.

Bu işlem, cerrahi robotun güvenliğini test etmek için Neuralink’in yürüttüğü “PRIME” adlı çalışmanın bir parçasıydı.

Ancak şirket, deneylerinde genellikle maymunlar ve domuzlar gibi hayvanları kullanması nedeniyle sert eleştirilerle karşılaştı.

Neuralink, daha önce maymunların deneylerde hayatını kaybettiğini itiraf etmiş ancak hayvanlara kötü davrandığı iddialarını yalanlamıştı.

Beyin Çipi Nasıl Çalışıyor?

Neuralink’in teknolojisi, beyne bir bilgisayar çipi dikilmesini sağlayan “dikiş makinesine benzer” bir robotu içeriyor.

Robot, kafatasının küçük bir bölümünü alarak beyin dokusunun belirli kısımlarına iplik gibi ince elektrotlar yerleştiriyor. Robot daha sonra açtığı deliği kapatıyor ve kesik izinden başka bir iz kalmıyor.

Musk, bu işlemin yarım saat içinde tamamlandığını, genel anesteziye gerek olmadığını ve hastaların aynı gün taburcu olabileceklerini belirtti.

Bu ifadelerin ilk hastaya yapılan işlem için geçerli olup olmadığı net değil ancak Musk hastanın “iyi olduğunu” ifade etti.

Neuralink'in Amacı Ne?

Şirket, teknolojiyi geliştirmeye başladığında, felçli insanların zihin gücüyle bilgisayar veya akıllı telefon gibi cihazları kullanabilecekleri bir yöntem olarak duyurdu.

Fakat Musk, 2020’de düzenlenen “Show and Tell” etkinliğinde, çip sayesinde iki kişinin “düşünce yoluyla iletişim kurabileceği” “kavramsal telepati” konusuna değinerek, “Gelecekte anılarınızı kayıt altına alıp tekrar izleyebileceksiniz.” ifadesini kullandı.

Aynı yıl, çipin insanların söz söylemeden iletişim kurmasına imkan vereceğini belirterek, insanlarla yapay zekanın bir “ortak yaşam” sürdüreceğini de savundu.

31 Oca 2024 - 15:44 - Teknoloji