Mustafa Karasu Kimdir? Mustafa Karasu Nerelidir? PKK Üyesi Mustafa Karasu DEM Parti İçin Ne Dedi?

PKK’nın önemli liderlerinden biri olan Mustafa Karasu, DEM Parti ve ona oy verenlere bir ittifak önerisi gibi bir ifade kullandı.

PKK’nın önemli liderlerinden biri olan Mustafa Karasu, DEM Parti ve ona oy verenlere bir ittifak önerisi niteliğinde bir ifade kullandı.

Mustafa Karasu Kim?

Mustafa Karasu, 1980’de Sivas’ın Gürün ilçesinde dünyaya gelmiş, Türkiye’de siyasette etkili bir rol üstlenmiştir. 1980 askeri darbesi sonrası siyasi ortamda yakalanıp hapse atılmıştır. Fakat serbest kaldıktan sonra Türkiye’den kaçıp yurt dışına gitmiştir. Yurt dışında PKK’yla birlikte olmuş ve örgütün merkez komitesine girmiş ve Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin Avrupa temsilcisi olmuştur.

Mustafa Karasu, PKK’nın önemli liderlerinden biri olarak tanınmaktadır. Örgütteki yüksek mevki ve aktif rolü sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın 2015’te çıkardığı “en çok aranan teröristler” listesinde kırmızı bültenle aranmaktadır. Terör örgütü PKK’nın Türkiye’deki eylemlerinde liderlik eden Karasu, örgütün amaçlarını savunmak ve yaymak için “Hüseyin Ali” mahlasıyla Özgür Gündem gazetesinde de yazılar yazmıştır.

Mustafa Karasu’nun özel hayatı hakkında pek bilgi yoktur. Fakat örgütteki aktif rolü ve terör faaliyetlerindeki yöneticiliği bilinmektedir. Karasu’nun aile ve kişisel yaşamıyla ilgili ayrıntılı bilgilere erişmek imkansızdır.

Mustafa Karasu’nun Türkiye’deki siyasi ve terör faaliyetlerindeki rolü, onu tartışılan bir isim yapmıştır. PKK’nın liderlerinden olması ve örgütün eylemlerine destek vermesi, Türkiye’nin terörle savaşmasında büyük bir hedef haline gelmesine sebep olmaktadır.

Mustafa Karasu Açıklaması 

Karasu, terör örgütünün bir yayın organında konuştu ve “İttifaklara karşı çıkan, onları ‘Tu kaka’ olarak gören anlayışlar Kürt dostu olamaz” ifadesini kullandı. Karasu’nun 31 Mart yerel seçimleri hakkındaki sözleri şunlar:

"Türkiye demokrasi güçleriyle birlikte olmak, onlarla birlikte hareket etmek çok çok önemli. İttifak ve ortaklaşma konusunda herkes hassas olmalı, en fazla da Kürt halkı olmalı. Çünkü en çok Kürtlerin ihtiyacıdır. Hem Türkiye'deki hem de Kürdistan'daki demokrasi güçlerini ortaklaştırarak, var olan ittifakları sahiplenerek ve onlara değer vererek bu mücadeleyi yürütmek gerekiyor. Bazı çevreler ittifakları tırtıklayabilir. Kürt halkı bunlara kulak vermemeli. İttifakları kötüleyen, 'Tu kaka' ilan eden anlayışlar Kürt dostu değildir. Kürtlerin iyiliğini, Türkiye'nin demokratikleşmesini isteyenler değildir. Bu bakımdan Kürtler, demokratik siyasette, bu seçim sürecinde esas yaklaşımını demokrasinin gelişmesi ve demokratikleşme doğrultusunda geliştirmeli ve tutumlarını koymalı."

08 Şub 2024 - 10:53 - Siyaset