AYM Başkanı Zühtü Arslan Tören Konuşmasında Ne Dedi? Zühtü Arslan Kimdir?

Anayasa Mahkemesi yemin törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın törendeki konuşması çok konuşuldu. Zühtü Arslan ne dedi?

Yeni Anayasa Mahkemesi üyesi Yılmaz Akçil, Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda yemin etti. Törende konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, şöyle dedi...

AYM Başkanı Zühtü Arslan Konuşması Dikkat Çekti 

AYM Başkanı Arslan’ın konuşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un da bulunduğu törende ilgi çekti.

Arslan, “AYM kararları Anayasa’nın 153’ncü maddesine göre bağlayıcıdır ve herkesi ilgilendirir. Kararların yerine getirilmesi, Anayasa’nın bizi birleştiren bir toplum anlaşması olduğunun kaçınılmaz bir gereğidir” dedi.

Can Atalay Olayı Nedir?

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edilen avukat Can Atalay, 25 Nisan 2022’de cezaevine girdi. Atalay, Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu kaldığı sırada, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde TİP’in Hatay milletvekili oldu. Avukatlarının aldığı mazbataya rağmen, tutukluluk halinden dolayı milletvekili yemini yapamayan Atalay’ın tahliye isteği Yargıtay tarafından reddedildi. Can Atalay bunun üzerine “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlal edildi” diyerek AYM’ye gitti. Tutuklu TİP’li Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü. AYM, Can Atalay için iki defa ihlal kararı verdi, fakat Yargıtay bu karara uymadı.

Zühtü Arslan Kimdir?

Sorgun ilçesinde 1964 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Sorgun’da bitirdi. 1987’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde insan hakları ve sivil özgürlükler üzerine yüksek lisans, anayasa hukuku üzerine de doktora yaptı. 2002’de doçentlik, 2007’de de profesörlük unvanı kazandı.

2001 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde bir süre görev yaptı. 23 Aralık 2010’dan itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi oldu. Polis Akademisi’nde başkanlık yaptığı 2009 yılına kadar “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law”, Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyaset” dersleri de verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) adlı kitapları yazdı. Constitutional Law in Turkey ( Türkiye’de Anayasa Hukuku) adlı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme kitabı da vardır. Anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi konularda Türkçe ve İngilizce makaleler ve bildiriler yayımladı.

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun aday gösterdiği üç kişi arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyesi olarak seçildi. 20 Nisan 2012’de görevine başladı. 10 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi başkanı seçildi.

25 Ocak 2019’da Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu onu yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçti.

08 Şub 2024 - 12:00 - Gündem