9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü Nedir? 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri Neler?

Her yıl 9 Şubat günü, tütün ürünleri kullanımının ve tütün dumanına maruziyetin neden olduğu zararları önlemek ve küresel tütün salgınıyla mücadele etmek için yapılan çalışmalar kapsamında Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.

Sigara nedeniyle her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insan hayatını erken kaybetmektedir. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanına maruz kalanlara aittir. Bu konuda gerekli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigara 8 milyon insanın canını alacak ve bu ölümlerin %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşecektir.

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü Nedir?

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Gündoğdu, nikotinin vücuttan uzaklaşmasıyla tat ve koku duyusunun daha iyi olduğunu belirtti.

Sigara kullananların kullanmayanlara göre solunum yollarında daha çok enfeksiyon riski taşıdığına işaret eden Doç. Dr. Gündoğdu, akciğerlere ve solunum yollarına zarar veren sigara kullanımının kronik bronşit, amfizem, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) gibi sürekli hastalıklara sebep olduğunu ifade etti.

Sigarayı bırakanların 12 saat sonra sigara dumanından arınan ciğerlerinin daha verimli çalıştığını söyleyen Doç. Dr. Gündoğdu, şunları ekledi:

“Sigarayı bırakmak ayrıca sosyal yaşamda, yemeklerden alınan lezzetlerden, koku algısına kadar olumlu değişiklikler getirir. Sigarayı bırakma kararı verdikten sonra dahi çok daha iyi ve rahat hissedilir. İkinci gün koku ve tat alma duyuları daha netleşir. Üçüncü gün nefes almak daha kolaylaşırken, ilerleyen zamanda sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Ev, araba gibi ortamlarda solunan hava daha temiz olur. Ayrıca bağımlılığın yarattığı kaygı azalarak, fiziksel rahatlama hissi yaşanır."

09 Şub 2024 - 10:15 - Sağlık