İstanbul Üniversitesi Yerleşkeleri Ziyarete Açıldı Mı? Öğrenciler Tepkili!

İstanbul Üniversitesi (İÜ), Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından biridir. Tarihiyle öne çıkan Beyazıt’taki kampüsüyle birlikte diğer tüm yerleşkelerini ziyaretçilere açmıştır.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, “Üniversiteli ve üniversitesiz diye ayrım yapmadığımız için bu kapılar herkese açık”, “Üniversitenin kapısı parmaklıklarla kapanamaz.” diyerek alınan kararı yorumladı.

İstanbul Üniversitesi Kampüsleri Ziyaretçilere Açıldı

Üniversite yönetiminin aldığı kararla, üniversitenin Beyazıt’taki merkez kampüsü ve çevresindeki yerleşkelerinin yanı sıra, Laleli, Horhor, Avcılar, Çapa, Şişli, Kadıköy, Bahçeköy, Bakırköy ve Büyükçekmece’deki kampüsleri de ziyarete açıldı. Bu çerçevede okullar hafta içi 08.30-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Ayrıca merkez kampüste yer alan Beyazıt Yangın Kulesi ve müze olarak kullanılan 4 yapı da ziyaret edilebilecek. Haftanın belli iki gününde, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğüne kaydolanlar rehberli olarak burayı gezebilecek. Kampüsün herkese açılmasıyla birlikte, öğrenciler üniversitenin aldığı karara sosyal medyada tepki gösterdi.

Öğrenciler Tepkilerini Sosyal Medya Üzerinden Sürdürüyor

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, yeni alınan kararın ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını kestirmeye çalışıyor.

Öğrenciler, kendilerine güvenli gelen kamusal alanlardan birinin İstanbul Üniversitesi olduğunu ancak bundan sonra böyle olmayacağını düşünüyor. Öğrencilerin ifade ettiklerine göre; bazen İÜ’de fakülteler arasında dolaşmak ve ana kampüse girmek yasak oluyor. Bu yüzden alınan kararın çok ayrımcı olduğu görülüyor.

Öğrenciler, güvenlik sorununun yanı sıra kapasite sorunu da yaşıyor. Kütüphanelerde oturacak yer bulmanın bile zor olduğunu anlatan öğrenciler, üniversitenin bazı bölümlerinin sınavlarını koridorlarda verdiklerini veya dersler için amfilerin yetmediğini alışmış olduklarını söyledi.

09 Şub 2024 - 13:44 - Eğitim