Futbola Mavi Kart Geliyor! Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Kimlere, Neden Verilecek?

Telegraph’ın mavi kart haberinin futbol gündemine bomba gibi oturmasıyla birlikte FIFA, devrimsel uygulama hakkında ilk kez konuştu. Mavi kartın ne gibi cezalar getireceği ve hangi ligde ilk defa kullanılacağı belli oldu. İşte ayrıntılar…

IFAB, sarı ve kırmızı kartın yanı sıra mavi kartın da futbol maçlarında geçerli olmasını istiyor. IFAB’ın bu yaz mavi kart uygulamasını test edebileceği belirtildi.

Futbolda Mavi Kart Nedir?

1970 Dünya Kupası’nda futbolda ilk defa görülen sarı ve kırmızı kartın yanında yeni bir kart daha olacak. Telegraph’ın haberine göre IFAB, yarın Mavi Kart uygulamasının ilan edileceğini söyledi.

Mavi Kart Neden Verilecek?

Mavi kart, hakemleri kandırmaya çalışan veya hakeme karşı gelen oyunculara verilecek, mavi kart alan oyuncu 10 dakika oyun dışı kalacak. Oyuncular, iki mavi kart ya da bir mavi ve bir sarı kart aldıklarında oyundan atılacak.

Mavi Kart İlk Hangi Maçta Kullanılacak?

IFAB, bu uygulamayı şimdilik en yüksek seviye liglerde hayata geçirmeyi planlamıyor ancak yazın bazı liglerde bu uygulamayı test edebileceği belirtildi.

Haberde, İngiltere Futbol Federasyonu’nun bu testlere hevesli olduğu ve F.A. Cup ile Kadınlar F.A. Cup’ta bu uygulamaların denenmesinin mümkün olduğu söylendi.

09 Şub 2024 - 14:21 - Spor