Gazeteci Ergun Hiçyılmaz Neden Öldü? Gazeteci Ergun Hiçyılmaz Kimdir?

Gazeteci ve yazar olan Ergun Hiçyılmaz 80 yaşında hayatını kaybetti. Hiçyılmaz’ın ölüm haberini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti verdi.

Gazeteci ve yazar olan Ergun Hiçyılmaz, edebiyatçı ve belgeselci kimliğiyle de tanınıyordu. Bugün hayatını kaybeden 80 yaşındaki Hiçyılmaz’ın cenazesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin bildirdiğine göre, 13 Subat 2024 Salı günü öğle namazı sonrasında Üsküdar Bülbüldere Fevziye Hatun Camisi’nden kaldırılarak Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı’na defnedilecek.

Gazeteci Ergun Hiçyılmaz Neden Vefat Etti?

Gazeteci yazar Ergun Hiçyılmaz’ın hayatını kaybettiği Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından açıklandı.

Sosyal medyada yapılan açıklamada; “Ergun Hiçyılmaz’ın yakınlarına ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Üyesi, 2013 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Sürekli Basın Kartı sahibi Ergun Hiçyılmaz 12 Şubat 2024 Pazartesi günü vefat etti” ifadeleri kullanıldı.

Ergun Hiçyılmaz Kimdir?

1942 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Gazetecilik mesleğine 1960 yılında Eskişehir İç Anadolu Gazetesi’nde adım attı. Akşam, Yeni Sabah, Yeni İstanbul, Fotospor, Tercüman, Güneş, Nokta, Yankı, Sabah gibi gazetelerde görev yaptı. Yaprak Dergisi’ni çıkardı. Varlık, Hisar gibi dergilerde şiir ve öyküleri yer aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD gibi kurumların 27 kez başarı ödülüne layık gördü. TGC’nin spor yazarlığı dalında Yılın Gazetecisi Ödülü’nü kazandı. 1993 yılında Altın Kitaplar Ödülü’nü aldı. Spor alanında Türk Spor Tarihi, Sporun Yapısal Analizi, Beşiktaş, Fenerbahçe, Atatürk’ün Gençlik ve Spor Politikası gibi kitaplar kaleme aldı.

Osmanlı dönemine ilişkin araştırmalarını Teşkilat-ı Mahsusa, Başverenler/Başkaldıranlar, Esir Kampları, Gizli Servisler, Beni Toprağıma Gömün, Meyhaneler, Çerkez Ethem, Çerkez Ethem ve Bolşevik Taburu, Silahım ve Namusum Üzerine Yemin Ederim, İpsiz Recep, Büyük Sığınak, Son İstanbullu, Karakol Teşkilatı gibi kitaplarda paylaştı. Türkiye’de ilk sesli kitabı yazan kişidir. Çeşitli eğitim kurumlarında öğretim üyeliği yaptı. İki çocuk sahibiydi.

12 Şub 2024 - 14:23 - Gündem