ÖSYM Sınav Sorularını Yapay Zeka Mı Hazırlayacak? ÖSYM Online Sınav Yapacak Mı? ÖSYM Başkanı Açıkladı!

ÖSYM, sınav soruları ve değerlendirmeleri konusunda yeni bir karar aldığını açıkladı. Bu karar, milyonlarca öğrenci ve öğretmeni yakından ilgilendiriyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yapay zekanın bundan sonra daha etkin bir şekilde kullanılacağını söyledi. Ersoy, “Yapay zeka sayesinde soru oluşturacağız, değerlendirmeler gerçekleştireceğiz ve bu alanda çok büyük bir adım atacağız” dedi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, bu yılki sınav merkezlerinde bir uygulama gerçekleştireceklerini söyledi. Ersoy, “ Deprem bölgesindeki adaylarımızın mağdur olmaması için özenli bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

ÖSYM Sorularını Yapay Zeka Mı Yapacak?

Bayram AliErsoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekanın daha aktif kullanılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Ekibimizde yapay zeka konusunda uzman hocalarımız bulunuyor. Bu hocalarımızın bilgi ve deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmayı amaçlıyoruz. Bu alanda çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalarımız, tüm kurumların sınav süreçlerinde daha etkili bir işbirliği yapmasına imkan verecek. Yapay zeka kullanarak soru oluşturacağız, değerlendirmeler gerçekleştireceğiz ve bu alanda çok önemli bir ilke imza atacağız. Sınavları çok daha verimli şekilde yapmamıza büyük destek olacak. Yapay zekayı kullanırken insan unsurunu da ihmal etmeyeceğiz, makine ile insan arasında bir denge sağlayacağız.”

ÖSYM'de Online Sınav Devri 

Bayram Ali Ersoy, yabancı dil sınavlarını elektronik sınav (e-sınav) olarak yaptıklarını ve STS Eczacılık ile 2023 Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nı da dijital ortamda uyguladıklarını belirtti.

Ersoy, dijital sınavlar hakkında, “Gelecek dönemlerde dijital ortamda yapacağımız yeni sınavlarımız var. Kağıt tabanlı sınavlardan dijital tabanlı uygulamalara geçmek için çalışmalarımız sürüyor. Dijital uygulamalar sayesinde hem tasarruf edeceğiz hem de adaylara sınav sonuçlarını çok daha çabuk sunacağız” dedi.

Deprem Bölgesinde Sınavlar Nasıl Olacak?

Bayram Ali Ersoy, deprem bölgesindeki sınav uygulamaları hakkında da konuştu.

Geçen yıl Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bu illerdeki adaylara, istemeleri durumunda seçtikleri herhangi bir ilde sınava girebilme imkanı sağladıklarını hatırlatan Ersoy, başka illerde sınava girmeyi tercih eden adayların tüm giderlerinin de devlet tarafından ödendiğini söyledi.

Ersoy, “ 2024 yılında tüm sınav merkezlerimizde uygulama yapmayı planlıyoruz. Deprem bölgesindeki adaylarımızın mağdur olmaması için özenli bir çalışma yürütüyoruz. Yıkılan, hasar gören ve yeni inşa edilen okulların durumuna göre verilerimizi güncelledik” dedi.

13 Şub 2024 - 10:10 - Eğitim